REJON WSPINACZKOWY
CZAS NA WPINKĘ

WPINKA to Rejon Wspinaczkowy Przełomów Kamiennej, który oferuje znakomite warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej.  A ponieważ chcemy, aby „pionowe wyzwania” stanowiły jedną z szeregu atrakcji projektu Bałtów Aktywnie, zamierzamy przybliżyć jego walory oraz stworzyć każdemu turyście warunki do „wbicia się w ścianę”, udostępniając na miejscu profesjonalny sprzęt do wspinaczki. W planach znajdują się także projekty dotyczące udostępnienia kolejnych dróg wspinaczkowych oraz budowa sztucznej ścianki wspinaczkowej.

Rejon Wspinaczkowy Przełomów Kamiennej, który tworzy kilka już eksplorowanych skałek oraz kilka kolejnych, które będziemy sukcesywnie oddawać do użytku wspinaczom.  Spośród wapiennych skałek „Małego Ojcowa” w Podgrodziu najbardziej znana jest, licząca 16 metrów wysokości Skała Nihilistów, która została wyposażona w punkty do asekuracji i stanowiska zjazdowe. Z dwóch bałtowskich Siekaczy Dinozaurów, także wapiennych, lewy posiada punkty do asekuracji i stanowiska zjazdowe, a prawy tylko stanowiska zjazdowe. 

Kolejne projekty dotyczą bardzo ciekawych ścian dawnych kamieniołomów wapienia w Stokach Dużych (pod roboczą nazwą „Kudłate Myśli”) i Borii, które obok wspinaczki sportowej będą mogły zaoferować wspinanie boulderowe.

TEREN
CO NAS CZEKA

Siekacze Dinozaurów w Bałtowie

Autorem dróg wspinaczkowych na Siekaczach Dinozaurów jest ks. Tadeusz „Tedy” Pasek. Lewy Siekacz (na wprost schodków podejściowych) został wyposażony w dwa stanowiska zjazdowe ( oznaczone jako ST) oraz sześć oringowanych (punkt asekuracyjny czyli ring = R) dróg. Na ścianie zachodzniej licząc od prawej do lewej (połączenie cyfr rzymskich i arabskich oznacza skalę trudności drogi): „Pluszak” V (4R + ST), „Droga do nieba” VI- (4R +ST), „Bałtowska klama” VI (4R +ST), „Allozaury atakują” VI.1+/VI.2 (4R+ ST), „Bałtek Story” VI+ (4R + ST) oraz (za przełamaniem) „Amonity i górale” VI+ (4R +ST). Ponadto na ścianie południowej (od strony platformy widokowej) zaproponowane zostały przez Jarka Zdyba (2008) trzy łatwiejsze drogi (licząc na prawo od „Pluszaka”): „Ach, Monika” V-, „Specjalista” IV+, „Raz, dwa…” III. Drogi nie są obite, a „wędkujemy” je z nowego stanowiska w kopule szczytowej, do której jest łatwy dostęp. Na Prawym Siekaczu mieliśmy do dyspozycji cztery drogi (wciąż bez nazwy) o trudnościach odpowiednio (licząc od Lewego Siekacza): V/V+, VI, VI+/VI.1 i V (na kancie).  Drogi nie są  obite, za to wyposażone w dwa stanowiska zjazdowe (ST). Z naszej inicjatywy Mateusz Tyczyński wytyczył sześć nowych dróg: trzy na północnej ścianie: „Bałtowska Ryska” III+, „Dagostan” IV i „Wyrypy” IV, jedną na zachodniej „Bunt małolata” IV oraz dwie na południowej: „Lewy Urwis” V- i „Prawy Urwis” IV+. Dla nowych dróg założone zostały także dwa nowe stanowiska do „wędkowania”.

Dojście do stanowisk zjazdowych na Lewym Siekaczu jest możliwe z trzech stron: kominem między Siekaczami, ścieżką obchodzącą skałę od lewej lub nieubezpieczoną „trójką”. Nad nieobitą ścianę sąsiedniego Prawego Siekacza dotrzemy wymienionymi drogami oraz zamykającym ją od prawej kolejnym kominem.

Najłatwiejszy dostęp do stanowisk zjazdowych ścieżką na lewo od Lewego Siekacza. Do stanowiska „wklejonego” dla „Urwisów” dojście od prawej, od podstawy kominka w lewo i trawersem.

Topo – TUTAJ

Skała Nihilistów w Podgrodziu

Naturalna wychodnia, która w najwyższym miejscu osiąga 16 m, oferuje piętnaście trudnych dróg, z których 7 zostało obitych (spitami – S lub ringami -R oraz ringami zjazdowymi –RZ, a trzy pozostawiono do wspinaczki tzw. tradowej, na własnej asekuracji – DDS – Droga Dla Smakoszy). Skałę Nihilistów przecinają na całej wysokości cztery pionowe rysy, które dzielą ścianę na trzy sektory. W lewym mamy propozycję trzech dróg (bez nazwy i wyceny), które zamyka od prawej rysa z drogą „Lewy komin” V+/VI(?) (DDS). Na kancie po prawej od rysy proponowana jest kolejna droga (bez nazwy i wyceny), a najbardziej imponującą i przewieszoną centralną część skały wypełniają „klasyki” (od lewej): „Obywatel PP” VI.2 (R5+RZ), „Żądełko” VI.1 (5R+RZ), „Mdłości” VI.1+ (2R+5R+RZ), „Kraina Bistoru” VI.1 (4S+1R+RZ) i „Zwycięstwo Nihilizmu” VI.1+/2 (4S+2R+RZ). Rysą zamykającą od prawej centralny sektor ściany poprowadzona jest droga „Vivo” V (DDS). Na prawo od niej znajduje się kolejna „szóstka” „Sposób na wymioty” VI (6R+RZ), a wzdłuż kolejnej na prawo rysy „piątka” (bez nazwy) V+(?) (DDS). Centralnie przez prawy sektor skały poprowadzona została droga „Kisiel w majtkach” VI (4R+RZ), a w zamykającej ją od prawej rysie zmieściła się jeszcze jedna bezimienna propozycja (bez wyceny) drogi wspinaczkowej. Generalnie drogi na Skale Nihilistów należą do trudnych ale oferują bardzo dobre warunki i dużo wrażeń ze wspinaczki.

Dojście do punktów zjazdowych żlebikiem po prawej stronie skały. Pamiętajmy, że choć sama skala znajduje się na terenie gminnym, tak teren u jej podnóża jest własnością prywatną (sołtysa!) i należy to docenić.

Topo – TUTAJ

W fazie projektu znajduje się obicie samotnej skałki na prawo od Skały Nihilistów.

Ściany kamieniołomów Stokach Dużych i Borii także znajdują się w fazie projektu. Podobnie skałka w rejonie Czarciej Stopki i iglica w Podgrodziu.

WYPOŻYCZALNIA
CO OFERUJEMY

Wypożyczalnia oferuje certyfikowany sprzęt renomowanych producentów ekwipunku wspinaczkowego.

  • liny dynamiczne 40 m – Mamut, Tendon
  • uprzęże (różne rozmiary i szelki dla dzieci) – Rock Empire, Lhotse, Mammut, Edelrid, Climbing Technology
  • uprzęże (różne rozmiary i szelki dla dzieci) – Rock Empire, Lhotse, Mammut, Edelrid, Climbing Technology
  • kaski (różne rozmiary) – Petzl, Climbing Technology, Salewa
  • przyrządy asekuracyjne (kubki) – Singing Rock, Climbing Technology
  • HMS – singing rock, simond, climbing technology
  • ekspresy – Mammut, Edelrid, Salewa

Na jakich zasadach wypożyczamy?

Aby skorzystać ze sprzętu Wypożyczalni WPINKA, wystarczy zgłosić się osobiście, codziennie w godz. 10.00 – 16.00 lub złożyć zamówienie drogą internetową biuro@wpinka.eu  , co równoznaczne jest z jego zarezerwowaniem. Sprzęt wypożyczany jest osobom dorosłym po wypełnieniu stosownego oświadczenia/umowy na zasadach ujętych w regulaminie. Na życzenie zestaw do wspinania możemy zapakować do plecaka. 

CO WYPOŻYCZAMY

Wypożyczalnia oferuje certyfikowany sprzęt wspinaczkowy w różnych rozmiarach. Dostępne są zarówno komplety umożliwiające podjęcie wspinania zespołowi (prowadzący i asekurujący) jak i poszczególne ich elementy. W skład kompletu, który pozwala bezpiecznie „wbić się w skałę” wchodzą: lina dynamiczna 40 m, dwa kaski, dwie uprzęże, przyrząd asekuracyjny (kubek), komplet ekspresów (5-7 szt.), dwa karabinki HMS, taśma, repsznur i na życzenie woreczek na magnezję.

CENNIK

Wypożyczeniu podlegają komplety sprzętu (lina dynamiczna 40 m, dwie uprzęże, dwa kaski, przyrząd asekuracyjny, dwa karabinki HMS, ekspresy 5-7 szt., taśma, repsznur i opcjonalnie woreczek na magnezję), które umożliwiają podjęcie wspinaczki z duecie wspinający – asekurujący. Można również wypożyczyć poszczególne elementy wyposażenia wchodzące w skład kompletu. 

Przedmiot wypożyczeniaKaucjado 6 godz.dobadwie doby i dłużej
komplet2501001505% rabatu za każdy dzień
lina1003040j.w.
kask502030j.w.
uprząż502535j.w.
Przyrząd asekuracyjny + karabinek HMS502030j.w.
Ekspresy 5 – 7 szt.502535j.w.
Taśma, repsznur, woreczek na magnezję301015j.w.

Regulamin

Korzystanie z wypożyczalni WPINKA oznacza akceptację regulaminu.

FAQ

Wspinaczka jest dla wszystkich

Wspinaczka jest sportem dla wszystkich. Ograniczenia wynikające z braku kondycji, rozciągnięcia oraz przygotowania technicznego i siłowego, przestają być ograniczeniami gdy dobierzemy do swoich możliwości odpowiedni poziom trudności drogi. W praktyce na ścianach naturalnych sprawny fizycznie laik może spokojnie zacząć od „trójek”. Wyższe stopnie wtajemniczenia wymagają nieco obycia i treningu, by zyskać bardziej korzystny stosunek „korby do torby” czyli siły do masy ciała.

Jak radzić sobie z lękiem wysokości?

Lęk wysokości jest zjawiskiem naturalnym. Każdy odczuwa strach przed upadkiem ze znacznej wysokości i jest to normalna reakcja obronna organizmu. Niepokój, przyspieszone bicie serca, potliwość czy bladość podczas wspinaczki są czymś naturalnym, jednakże czymś, co można stopniowo (Nie szokowo!!!) „oswoić” (tzw. terapia ekspozycyjna).  Przypadki o głębszym podłożu, na poziomie fobii skutkujące panicznym strachem i paraliżem ruchowym można leczyć farmakologicznie, ale to zostawmy specjalistom. Najlepszym sposobem na czerpanie przyjemności ze wspinaczki jest wprawa, a ta wymaga cierpliwości. 

W każdym wypadku należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego wspinania i bezpośredniego przygotowania przed wejściem w ścianę, na www.wpinka.eu.  (w budowie)

Co potrzebujemy, by się wspinać?

Dostosowany do panującej aury ubiór do wspinaczki nie powinien krępować ruchów a zarazem nie stwarzać szczególnych okazji do haczenia o zadziory skalne czy wplątywania w elementy asekuracji. Współczesna odzież outdoorowa (stretch, windstopper, itd.) świetnie się do tego nadaje, a kupowanie dedykowanego do wspinaczki kosztownego stroju, by zapewnić sobie lans na skale, już na początku przygody ze wspinaniem mija się z celem.  Inaczej jest z butami. O ile na drogach łatwiejszych (wyraźne stopnie i chwyty) typowy niski but podejściowy na podeszwie typu vibram lub podobnej (jak w góry), najlepiej z ogumowanym otokiem z przodu da radę, tak drogi bardziej wymagające (w miarę wygładzania skały) „poproszą” o tzw. baletki czyli specjalistyczne buty wspinaczkowe. Te, głównie ze względów higienicznych a także potrzeby dokładnego dopasowania do stopy, najlepiej mieć  własne. Niestety, nawet najtańsze to wydatek ok. 200 zł. Poza tym wszystko, co niezbędne do wspinania, znajdziecie w naszej wypożyczalni.