QUESTING – AKTYWNE ZWIEDZANIE

Questing – edukacyjna gra terenowa będąca jednocześnie niestandardową metodą zwiedzania. Questing łączy w sobie poszukiwania oparte na odczytywaniu wskazówek zawartych w specjalnie przygotowanych małych przewodnikach (tzw. questach) z poznawaniem dziejów i uroków szczególnie interesujących zakątków Bałtowa.

Bałtów stolicą questingu

Od 2011 roku Bałtów stał się „stolicą qestingu”. Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „BAŁT”. Działania zaowocowały powrotem do tradycji. Odszukano wiele legend i opowieści oraz miejsc ciekawych historycznie i przyrodniczo.

Questing jest formą spędzania czasu, która ma charakter ogólnorozwojowy. Angażuje całego człowieka i otwiera na wiele wymiarów.  

Poznawczy – zaznajamiamy się w bezbolesny sposób z wieloma informacjami związanymi z miejscem, które odwiedzamy, nieraz zauważamy rzeczy trudno dostępne przy tradycyjnym zwiedzaniu

Ekologiczny – wchodzimy w głębszy i bardziej świadomy kontakt ze środowiskiem – oswajamy się z otoczeniem

Ludyczny – mamy wspaniałą zabawę, będącą połączeniem ruchu, rywalizacji, myślenia.

Questing uczy solidarności wobec współtowarzyszy, dyscypliny, opanowania, koncentracji, orientacji, odwagi, zamiłowania do przebywania na wolnym powietrzu. 

ZASADY GRY

Zasady gry są bardzo proste.

Trzymając w ręku quest masz „instrukcję obsługi” i przewodnik równocześnie. Kierując się wskazówkami zawartymi w tekście pokonujemy przeszkody, odkrywamy miejsca i zdobywamy informacje, które umożliwia nam dalszą wędrówkę. Suma wszystkich naszych dokonań pozwoli dotrzeć do upragnionego celu – czyli skarbu. 

Generalnie: masz start i metę, a po drodze całą masę przygód.

W karcie Questu dodatkowo zawarte są niezbędne informacje o tematyce gry, miejscu, z którego wyruszamy, rzeczach niezbędnych do wyprawy (nie zapomnij o narzędziu do pisania i niech to raczej nie będzie laptop albo telefon) i czasie, który spędzimy jako uczestnicy przygody.

Każdy quest ma swoją specyfikę, ale nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Ograniczeniem w grze są jedynie możliwości fizyczne i …umiejętność czytania.

W tropicieli zabawić mogą się zarówno dzieci (najlepiej w wieku szkolnym) jak i dorośli, zarówno rodziny, jak i turyści indywidualni. 

Questing jest także doskonałym pomysłem dla grup zorganizowanych – dodatkowym walorem staje się w tym przypadku współpraca między uczestnikami. 

Gra najlepiej sprawdza się w przypadku grup liczących 10 – 12 osób. Większe trzeba podzielić na zespoły, z których każda powinien wyruszyć ok.10-15 minut po poprzednim.

QUESTY DO POBRANIA

Dla „questingowiczów” przygotowaliśmy kilka questów prowadzących przez zakamarki Bałtowa. Obecnie oferujemy questy piesze. W przygotowaniu są questy samochodowe, rowerowe i kajakowe.

Tematyka questów:

Przyroda („Śladami historii w Żydowskim Jarze”)

Inny („Niezwykłe tajemnice dinozaurów”)

Co w zamkach straszy, czyli Polska w Miniaturze z kapłanem w kapturze