Przeżyj off-roadową przygodę!
PRZEWODNIK – TRASY 4X4
Każdy, kto choć odrobinę interesuje się off-roadem wie, że to właśnie w Bałtowie odbywa się największy rajd przeprawowy w Polsce – Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch. Od 10 lat zjeżdżają tutaj najlepsi zawodnicy, by pokazać swoje umiejętności i walczyć w trudnym terenie, często do granic możliwości i ludzi i maszyn.
Rajd jest jednak ekstremalnym wyzwaniem dla doświadczonych kierowców i ich pilotów. Aby w pełni wykorzystać możliwości tutejszego terenu oraz rozpowszechnić wyprawy 4×4 wśród posiadaczy SUVów i i innych aut terenowych organizatorzy rajdu przygotowali aż 18 tras krajoznawczych o różnym stopniu trudności. Korzystając z tych tras bezpiecznie zwiedzicie piękne okolice Bałtowa w promieniu około 50 kilometrów oraz „posmakujecie” miejsc rywalizacji sportowej „Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch”. Opracowane trasy oferują przejazdy po nawierzchniach gruntowych, szutrowych i w minimalnych ilościach asfaltowych, których trudności czynią je dostępnymi dla każdego seryjnego samochodu terenowego z napędem 4×4, a także dla większości samochodów klasy SUV.
Trasy zostały zebrane w specjalnej publikacji „Przewodnik 4×4 Bałtów i okolice”. Znajdziecie tam dokładne wskazówki nawigacyjne, piękne fotografie oraz bogate opisy krajoznawcze. Ze względu na zróżnicowanie tras pod względem trudności zastosowano trójstopniową skalę – trzy gwiazdki dla „podrasowanych terenówek” (zwiększony prześwit, agresywna opona), dwie gwiazdki dla seryjnych aut 4×4 i jedna gwiazdka dla SUV-ów.
1. Mała pętla
- 17,3 km
- ok. 2 h
Nawet godzinny wypad w najbliższe otoczenie Bałtowa i Przełomu Kamiennej pozwala zagłębić się w niezwykły świat przyrody. Przejażdżce towarzyszą niezapomniane widoki ilustrujące potęgę sił natury, które przez miliony lat kształtowały otaczający nas krajobraz do obecnego, niepowtarzalnego wyrazu. Od tysiącleci korzystał z niego człowiek, więc nie zabraknie również wzmianek o jego różnorodnej aktywności.
2. Bałtowskie Wąwozy
- 17,3 km
- ok. 2 h
Choć poświęcona lekcji z… geografii, oferuje najwięcej off-roadowych emocji spośród wszystkich tras poprowadzonych wokół Bałtowa. Pokonanie „Bałtowskich wąwozów” wymaga nie tylko „rasowego” samochodu terenowego z napędem 4×4, ale także umiejętności jazdy w trudnym terenie z karkołomnymi zjazdami włącznie. Wiele miejsc, które odwiedzimy było świadkiem zmagań uczestników Rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch.
3. Zygmuntowska studzienka
- 24,9 km
- ok. 2 h
Wyprawa do Studzienki Zygmuntowskiej czyli cudownego źródełka w Wiktorynie oferuje obcowanie ze światem lokalnych podań głęboko wpisanych w pamięć okolicy, a jednocześnie mających związek z „wielką” historią. Z drugiej strony przemycane w tle wydarzenia z okresu I wojny są okazją, by spojrzeć na urokliwy i spokojny dziś region, jak na teatr krwawych działań wojennych, z których wykuwały się losy kraju.
4. Przez krainę krzemienia
- 35,5 km
- ok. 2 h
Wizyta w Krzemionkach, gdzie znajdują się unikalne w skali światowej neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego jest obowiązkiem każdego turysty, ale tylko turysta – off- roadowiec ma szansę dotrzeć tam drogami gruntowymi, by obcować z przestrzenią, w której powstał i był eksploatowany najcenniejszy surowiec cywilizacji do epoki brązu. Przejazd będzie zatem nie tylko frajdą, ale także lekcją z dziejów Ziemi i człowieka.
5. Szlakiem „Krwawego starca”
- 38,1 km
- ok. 3 h
Wyprawa z akcentem historycznym, gdyż prowadzi w rejon jednego z epizodów powstania styczniowego. Należy do nich zwycięska bitwa pod Jeziórkiem oddziału Dionizego Czachowskiego zwanego przez Rosjan „Krwawym starcem”. W trakcie przejazdu odtworzymy trasę przemarszu powstańców i poczujemy ducha niezwykłej Polany Czachowskiego, a wszystko to w kontakcie z typowo „terenowym” podłożem.
6. Dolne dorzecze kamiennej
- 48,7 km
- ok. 4 h
Urokliwa wyprawa do Tarłowa, niegdysiejszego miasteczka ujmie urozmaiconymi pod względem ukształtowania i szaty roślinnej terenami rolno – leśnymi położonymi po obu brzegach Kamiennej w dolnym jej biegu. Na trasie nie zabraknie widoków po horyzont i smaku prawdziwej off-roadowej przygody. A wszystko to splecione z opowieścią o dziejach okolicy, w której bywała niezwykła kobieta – Anna Stanisławska, pierwsza polska poetka.
7. Warownie nad Kamienną
- 51,3 km
- ok. 3 h
- 51,8 km
- ok. 4 h
Wyprawa, która pozwala odbyć podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, obcując z rycerską tradycją regionu, która wpisała się także, za sprawą kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego, bardzo mocno w dzieje Rzeczpospolitej. Dużym walorem trasy są malownicze oraz urozmaicone krajobrazy różnych środowisk, gdyż odwiedzimy jedne z najbardziej urokliwych miejsc regionu, mając przy tym niemal ciągły kontakt z naturalnym podłożem.
8. Duża pętla wokół Bałtowa
- 52,1 km
- ok. 4 h
Dalszy rekonesans wokół Bałtowa to przede wszystkim kontakt z przyrodą, która zaprezentuje się w bardzo różnych swych przejawach. Pokonamy ostępy leśne, łąki Doliny Kamiennej, a także porośnięte borem obszary Przedgórza Iłżeckiego, by przekonać się, że wokół tętniącego atrakcjami Bałtowa, znajdziemy oazę ciszy i kwintesencję natury. Na trasie nie zabraknie także treści historycznych.
9. Sienno – szlakiem innowierców
- 52,3 km
- ok. 4 h
Wyprawa na południowe obrzeża Ziemi Lipskiej, które choć z pozoru rolnicze i jednorodne, skrywają ciekawy obraz przeszłości, w której było miejsce na różne wyznania, odłamy wiary i narodowości. Ciekawa mozaika treści kulturowych współgra z kolorystyką pofałdowanej przestrzeni, którą w znacznej części, szczególnie na północ od Sienna, wypełniają sady i niewielkie kompleksy leśne.
10. Tarłowskie Powiśle
- 55,4 km
- ok. 4 h
Wyprawa nad Wisłę jest spotkaniem z urokliwą gminą Tarłów i, choć sam Tarłów omijamy, poznajemy większość historycznych miejscowości, które tworzą jej dawne oraz wyjątkowo barwne dzieje. Porcji historii towarzyszą niepowtarzalne krajobrazy, jakie rozciągają się z wysokiego świętokrzyskiego brzegu, na przeciwległy, lubelski. Atrakcją jest również karkołomny zjazd w dolinę Wisły oraz przeprawa przez jej starorzecza.
11. Na zamek biskupów krakowskich
- 73,8 km
- ok. 6 h
Do Iłży, średniowiecznego ośrodka handlowego i rzemieślniczego, nad którym dominują ruiny zamku biskupów krakowskich, dotrzemy w większości gruntowymi drogami Przedgórza Iłżeckiego. Rejon przejazdu był świadkiem wielu burzliwych wydarzeń historycznych, z których najbardziej dramatyczne wiążą się z bitwą pod Iłżą (8-9 września 1939 r.), której przebieg odtworzymy.
12. Do królewskiego miasta Solca nad Wisłą
- 89,5 km
- ok. 6 h
Wyprawa do królewskiego Solca nad Wisłą jest wyjątkowa, gdyż mimo znacznego dystansu, zdecydowaną większość nawierzchni tworzą szutry, drogi gruntowe i leśne. Perłą w koronie jest oczywiście sam Solec, przepięknie położony na wyniosłej skarpie Wisły z zapierającą dech w piersiach panoramą lubelskiego brzegu, obdarowany cennymi zabytkami i „wielką” historią, której atmosferę poczujecie zwiedzając dawne miasto i zjeżdżając wąwozem do stóp ruin królewskiego zamku.
13. Wokół zbiornika Brody
- 93,4 km
- ok. 5 h
Ciekawa wyprawa w górę Kamiennej, której atrakcją przyrodniczą są efektowne wychodnie skalne w rejonie Adamowa i Krynek oraz rajd wokół malowniczego zbiornika w Brodach. Znaczące odcinki dróg o nawierzchni asfaltowej w rejonie samych Brodów rekompensuje dojazd i powrót wzdłuż rzeki, jej szeroko rozlaną doliną, pośród łąk, nierzadko nad samym korytem Kamiennej.
14. Kanclerskim szlakiem
- 96,8 km
- ok. 6 h
Wyprawa, która zaprowadzi nas na żyzną Wyżynę Opatowską i pozwoli odwiedzić ciekawe zabytki architektury obronnej, związana jest z postacią Krzysztofa Szydłowieckiego. Dlatego też półmetek off-roadowej przygody zaplanowaliśmy w Opatowie, u stóp bramy obronnej, którą, podobnie jak mury miejskie, fundował tenże kanclerz wielki koronny Krzysztof Szydłowiecki, posiadacz ogromnych dóbr w naszym regionie.
15. Gębą stąd – szlakiem Witolda Gombrowicza
- 96,8 km
- ok. 6 h
Każdy wie, że Witold Gombrowicz wielkim pisarzem był. Również niemal każdy wie, że urodził się w Małoszycach w rodzinie ziemiańskiej. Ale nie każdy może odbyć wyprawę autem terenowym, by odwiedzić dwie trzecie miejsc związanych z jego biografią i twórczością, nie tracąc przy tym kontaktu z podłożem, które lubią terenówki.
16. Do stóp średniowiecznej rotundy
- 108 km
- ok. 8 h
Choć głównym celem wyprawy są Grzegorzowice i znajdująca się tam na wysokim cyplu tajemnicza rotunda pamiętająca czasy piastowskie, wyprawa generalnie zabiera nas w odległą przeszłość rycerską, gdyż większość miejscowości, przez które będziemy jechali ma wczesnośredniowieczne korzenie. Nie zabraknie także akcentów przyrodniczych, na czele z tak wyjątkowym miejscem jak Rezerwat „Wąwóz Skały”.
17. Do podnóża Świętego Krzyża
- 132,7 km
- ok. 8 h
Wyprawa w Góry Świętokrzyskie doprowadzi nas do stóp drugiego pod względem wysokości Łyścia, na którym znajduje się zabytkowy klasztor benedyktyński z XII w. Aby tam dotrzeć, dwukrotnie przekroczymy Pasmo Jeleniowskie, zaznamy przepraw przez górskie strumienie i dotkniemy piastowskiego traktu handlowego. Wszystko to przy niemal stałym towarzystwie panoram Gór Świętokrzyskich, także na odcinku powrotnym.
18. Z wizytą w rezydencji Ossolińskich
- 135 km
- ok. 8 h
Niepowtarzalna wyprawa autem terenowym do Ujazdu, w trakcie której musimy pokonać kilka dolin rzek i wartkich strumieni oraz przeprawić się przez Pasmo Jeleniowskie, a wszystko po to, aby stanąć oko w oko z jedną z najwspanialszych budowli Europy, jaką jest magnacki zamek Ossolińskich – Krzyżtopór. Przejazdowi towarzyszą wspaniałe panoramy pofałdowanej Wyżyny Opatowskiej z Górami Świętokrzyskimi w tle.
WYPOŻYCZALNIA AUT 4×4 W BAŁTOWIE
Wyprawy 4×4 to wspaniała zabawa dla każdego – bez względu na wiek. Całe rodziny są zaangażowane w odczytywanie wskazówek nawigacyjnych czy zapoznawanie się z treścią krajoznawczą a pokonywanie kolejnych przeszkód podnosi poziom adrenaliny i wywołuje szerokie uśmiechy na twarzach uczestników wyprawy. Bardzo ważny jest również fakt, że pogoda nie ma większego wpływu na naszą zabawę. Czasami trochę błotka jest wskazane!
Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w off-roadzie ale nie dysponujesz odpowiednim autem rozwiązaniem jest nasza wypożyczalnia.
CENNIK
- 1 godzina – 399 z
- 2 godziny – 749 zł
- 3 godziny – 1049 zł
Rezerwacja 41 310 10 13
BAŁTOWSKIE BEZDROŻA DRAGON WINCH
Rajd Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch zrodził się w 2010 r. z pasji i otwartości. Ofertę zorganizowania w Bałtowie rajdu off-roadowego złożyli dwaj „zapaleńcy” – Jacek „Blacha” Paluch, późniejszy generał Rajdu oraz Zbyszek Tyczyński. Teren bałtowskich rozlewisk, starorzeczy i wąwozów w połączeniu z rozbudowaną infrastrukturą Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w postaci bazy noclegowej i zaplecza gastronomicznego dla zawodników dawał ogromne możliwości rozwoju.
Udział już w pierwszej edycji (zima 2010) w klasie Extreme załóg Kamil Konefał, Tomek Budaj i Marcin Czaja, Joanna Gołębiowska było zapowiedzią przyszłego poziomu sportowego imprezy a jednocześnie dobrą reklamą w środowisku. Rozwijany o kolejne edycje (zimową, wiosenną i letnią) rajd z sezonu na sezon zyskiwał na frekwencji i jakości. Rosnąc w siłę, zaczął gromadzić najlepsze załogi z tradycyjnie silnych off-roadowo rejonów: Podkarpacia, Lubelszczyzny, Zamojszczyzny czy okolic Brzeska i Bochni. Doskonalony organizacyjnie, poszukujący wciąż nowych, atrakcyjnych terenów, wywindował poziom rywalizacji na tak wyjątkowy pułap, iż nie tylko sukces, ale sam start w Bałtowskich Bezdrożach Dragon Winch stał się dla każdego off-roadowca prestiżowy. Poziom sportowy marki potwierdził obecny komandor Rajdu Filip Lichota (współwłaściciel Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego), który z Grzegorzem Wieczorkiem w 2013 r. wywalczył tytuł mistrza Polski w klasie Adventure. Nową jakość dla rajdu przyniosła współpraca z firmą Dragon Winch, której wsparcie sprawiło, iż poziom nagród za rywalizację dorównał formule organizacyjnej i poziomowi sportowemu imprezy. Rajd Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch, który jest obecnie największym rajdem przeprawowym w Polsce, doczekał się także „cywilnego” wydania w postaci Rajdu Bałtowskie Bezdroża Dragon Winch Family. Jego uczestnicy, którzy start traktują w kategoriach dobrej, rodzinnej zabawy, o odwiedzanych miejscach sportowej rywalizacji w ramach Bałtowskich Bezdroży Dragon Winch, nie mówią inaczej jak „kultowe”.
Zapraszamy na stronę baltowskiebezdroza.pl, gdzie znajdują się fotorelacje ze wszystkich edycji rajdu.